RSS
wtorek, 27 stycznia 2015
uporządkowane rusałki

Czas przyszedł na rusałki.

Na moim blogu zagościły do tej pory: Rusałka kratkowiec (najliczniej), Rusałka osetnik, Rusałka Pawik oraz Rusałka Admirał. Dla porządku na samym końcu dołożę jeszcze dzisiaj zdjęcie Rusałki pokrzywnik. Ale najpierw dwa moje ulubione zdjęcia kratkowca:

 

No i pokrzywnik:

Aglais urticae, Rusałka pokrzywnik

I porządkowanie rodziny Rusałkowatych można uznać za zakończone

niedziela, 25 stycznia 2015
dostojki

tym razem pojawił tag - Dostojki.

Okazało się, że na blogu do tej pory udało mi się zgromadzić zdjęcia następujących przedstawicieli: Dostojka dia, Dostojka latonia, Dostojka malinowiec, Dostojka selene, Dostojka adype (2015)

I kilka wybranych ujęć.

   

 

wtorek, 20 stycznia 2015
porządków ciąg dalszy

Tym razem wyodrębniłem podrodzinę Satyrinae. Strzępotek ruczajnik to jak na razie najczęściej spotykany przeze mnie motyl należący do tej grupy. Innym wielokrotnie spotykanym, przynajmniej kiedyś był Przestrojnik trawnik. Udało mi się parę razy sfotografować Polowca szachownicę. Natomiast tylko raz pozował mi Strzępotek perełkowiec, Strzępotek gliceron, Przestrojnik jurtina. Osadnik egeria kilka razy, ale absolutnie nie mogę napisać, że było to konstruktywne spotkania.

Dla przypomnienia zdjęcie z 2010 r. Strzępotek perełkowiec

Strzępotek perełkowiec

i na koniec trzy zdjęcia przedstawicieli, którzy jeszcze nie gościli na stronach bloga. A to dlatego, że zdjęcia dość mizerne. Ale jak porządki to porządki. Zdjęcia z 2011 r. Kolejno Strzępotek gliceron, Osadnik egeria, Przestrojnik jurtina. 

Coenonympha glycerion Strzępotek glicerion Pararge aegeria Osadnik egeria

Maniola jurtina Przestrojnik jurtina

czwartek, 15 stycznia 2015
Porządki i zmiany

Pojawił się nowy tag - przeplatki

Dawno temu przywiozłem zatrzęsienie zdjęć tych motyli. Teraz porządkując zdjęcia spróbowałem oznaczyć gatunki. A im dłużej próbowałem, to co do dziwniejszych wniosków dochodziłem. W końcu dzięki uprzejmości użytkowników forum: www.entomo.pl zostałem sprowadzony na ziemię - zamiast prawie wszystkich gatunków mam prawdopodobnie tylko dwa: Przeplatka didyma oraz Przeplatkę atalię. Dlatego piszę prawdopodobnie, ponieważ z niektórych ujęć nie da się na 100% tego określić.

W większości są to zdjęcia zrobione w 2010 i 2011 r. a więc na początku mojej przygody z tego typu fotografią. Po większości z nich niestety to widać. Ale udało mi się też zrobić w mojej ocenie kilka fajnych zdjęć, które zasługują na nowe życie. Dlatego na nowo je obrobiłem i zamieściłem w większej rozdzielczości. 

   

   

stat4u